Graniton - komentovaná prohlídka

Středa 12. 8. 2020, 16:00 - 17:00

Když se řekne Svijany, většina z Čechů si vybaví pivo, mnozí snad přidají zámek či bohaté pravěké naleziště. Ale jen málokdo ví, že se v této obci na Liberecku počátkem 20. století vyráběla keramika, která dnes zdobí světové umělecké sbírky. Zatím vůbec nejrozsáhlejší přehlídku těchto v současné době mimořádně drahých a žádaných předmětů, nabízí Prácheňské muzeum. 

Proč právě Graniton v Písku? Za výstavou stojí dlouholetá spolupráce muzea s MUDr. Jiřím Hořavou, jenž je významným sběratelem a znalcem umění a autorem mnoha obsáhlých publikací. "Člověku se líbí jedna věc, uchvátí ho, zatouží ji vlastnit. Když ji pak má, má pocit, že by bylo dobré získat další podobný artefakt. A když ho získá, chce další. Je lapen, stane se z něj sběratel. Sběratelství je často nevyléčitelná nemoc, která končí až smrtí,” popsal kdysi začátky své vášně sám soukromý sběratel. 

A Jiří Hořava je typickým pacientem a Graniton je jen jednou z jeho diagnóz. Muzea mu v řadě oblastí nemohou konkurovat, mají ve svých sbírkách jen zlomek toho, co dokázal jihočeský sběratel za několik desítek let nashromáždit. Ten se přitom na počátku svého zájmu o Graniton musel potýkat s nedostatkem informací a pramenů. Výzvu však přijal a zvednutí rukavice skončilo v roce 2017 vydáním reprezentativní publikace Graniton. Umělecká a užitková keramika 1907-1928. "Muzea většinou vystavují několik špičkových, světově zajímavých prací. Ale kromě toho tu je další produkce firmy, která je nesmírně zajímavá, hezká a nikdo o ní neví. To mě vedlo k tomu, abych napsal knihu, ve které najdete popsaných 1250 modelů," vysvětluje nadšený badatel Jiří Hořava.

Písecká výstava ukazuje, jak u nás byla výroba umělecké a užitkové keramiky počátkem 20. století invenční a rozmanitá. Mezi stovkami vystavených kusů jsou i výrobky navržené představiteli českého kubismu. Výstava je finančně podpořena Městem Písek a potrvá až do 16. srpna, 15. července a 12. srpna pak bude možné setkat se přímo se sběratelem Jiřím Hořavou během komentovaných prohlídek.

Prácheňské muzeum v Písku-ukázat na mapě
Více kategorií
přednáška
beseda
zavřít (zpět)
nahoru