Hledání ticha Pavla Baňky

Sobota 14. 9. 2019 – Neděle 10. 11. 2019, 17:00
otevřeno ÚT – NE | 10:00 – 17:00 |

 

Pavel Baňka (* 1941) patří mezi nejlepší české fotografy. Původně ovšem vystudoval elektrotechniku na ČVUT a do konce sedmdesátých let minulého století pracoval jako výzkumný pracovník. Mimo to se věnoval také poezii. Byl členem české beatnické skupiny spolu s Václavem Hrabětem, Inkou Machulkovou a Vlaďkou Čerepkovou. O vizuální umění se začal více zajímat díky své ženě, výtvarnici Jindře Vikové. Postupně tak Pavel Baňka vyměnil psaní za focení.

Nejprve externě pracoval pro nejrůznější časopisy (Domov, ČS architekt, Bydlení) a teprve později se zabývá výhradně volnou tvorbou. V osmdesátých letech se dokonce prosadil i na mezinárodní fotografické scéně. Zaujal totiž Manfreda Heitinga, jednoho z nejvýznamnějších amerických sběratelů a kurátorů fotografie, který zastupoval firmu Polaroid. Od té doby Baňka opakovaně pobýval v USA na různých rezidenčních pobytech nebo jako přednášející na tamních univerzitách.

V roce 1994 založil Pavel Baňka Ateliér fotografie na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem a ještě do nedávné doby jej vedl. Založil též Pražský dům fotografie a časopis Fotograf. Jeho snímky najdete ve světových muzeích, např. v New Yorku, Chicagu, Bostonu, Houstonu, Paříži, Švýcarsku…

Fotografie vnímá Pavel Baňka jako záznamy svého života. Jeho tvorba je široká a rozmanitá. Zahrnuje zátiší, portréty, různé prázdné prostory a v posledních desetiletích i krajinu.

 A právě snímky z krajinných cyklů uvidíte na výstavě v Městském muzeu Blatná. Fotografie pochází z let 1998 – 2018 a Baňka na nich zachycuje krajinu českou (České středohoří) i tu americkou (Oregon). Výstavu pro Blatnou nazval Hledání ticha.

K fotografování krajiny se dostal až na konci devadesátých let, když doprovázel svoji ženu na uměleckou rezidenci v Oregonu. Do té doby byl znám především svými portréty a příroda mu přišla trochu „nudná“. Divoká a nespoutaná oregonská krajina ho však učarovala a Pavel Baňka začal experimentovat. Několikavteřinové expozice fotil bez stativu anebo naopak zaznamenával proměny přírody mnohahodinovou expozicí. Proto na jeho krajinách ucítíte foukat vítr, uslyšíte šumět moře a možná i autorův tlukot srdce. Velkoformátové snímky kopců, lesů, luk, nebe i moře mají až meditativní charakter a u některých si nebudete jistí, zda-li se díváte opravdu jen na fotografii.

 

Pavlína Eisenhamerová

Městské muzeum Blatná

CKVB Blatná-ukázat na mapě
Pořadatel: CKVB Blatná
výstava fotografií
výstava fotografií
zavřít (zpět)
nahoru