MAREK ZÁKOSTELECKÝ L+

Sobota 30. 5. 2020, 10:00 – Neděle 30. 8. 2020, 17:00

Nechte se okouzlit magickým světem loutkového divadla na výstavě v Městském muzeu Blatná, kde jsme připravili soubornou výstavu významného českého scénografa s vazbou na Blatensko. K divadlu si přičichl už na strakonickém gymnáziu, kde působil v amatérském loutkovém souboru Radost. Vystudoval loutkářskou scénografii na pražské DAMU a téměř 20 let působil jako scénograf a později i šéf výpravy ve světoznámém loutkovém divadle DRAK v Hradci Králové. Spolupracoval s mnoha dalšími českými i zahraničními divadly, a to nejen v Evropě, ale též v USA, Austrálii a Asii.

Celkově se podílel na vzniku více než 130 představení jako scénograf a více než 30 představení jako režisér. Řada inscenací, pro které vytvořil scénografie, je oceňovaných doma i v zahraničí, např. Spoonriverská antologie v Dejvickém divadle; Flying Babies, Liška Bystrouška, Jak si hrají tatínkové, Zlatovláska a Poslední trik Georgese Meliése v Divadle Drak; Jak jsem se ztratil v Divadle v Dlouhé; James Blond v Divadle Alfa aj.

Za tyto inscenace byl dvakrát navržen na cenu Alfréda Radoka za Scénografii roku v České republice, získal cenu poroty na festivalu Divadlo 2003 a cenu Divadelních novin za rok 2014. K tomu i několik dalších individuálních cen, např. 5x cena za scénografii na festivalu profesionálních loutkových divadel Skupova Plzeň, 4x cena za scénografii na festivalu Spotkania Toruň v Polsku, cena za scénografii na festivalu Banja Luka Srbsko aj. Je též držitelem prestižní Ceny Dormana polské organizace Assitej.

V současné době pracuje jako režisér a scénograf na volné noze převážně v Polsku. Odpočívat jezdí s rodinou na chalupu do Tchořovic, kde jako dítě trávil prázdniny u svých prarodičů. Na půdě tohoto domu trávil v loutkovém divadle velkou část svých prázdnin. Stalo se tak jeho první divadelní „štací“.

 

Vernisáž výstavy proběhne v pátek 29. 5. v 17:00 v Městském muzeu Blatná.

V rámci doprovodného programu se také rozhodně nenechte přemlouvat k návštěvě výstavy s komentovanou prohlídkou přímo s Markem Zákosteleckým. V sobotu 13. 6. Od 16:00 do 18:00 bude připravena výtvarná dílna, kde si budete moci vyrobit papírovou loutku. Můžete tak vzít své i cizí děti, které se v průběhu komentované prohlídky bohatě zabaví tvorbou papírové loutky podle návrhu Marka Zákosteleckého a v 17:00 se s autorem v klidu projděte celou výstavou.

 

Městské muzeum Blatná-ukázat na mapě
Pořadatel: CKVB Blatná
Více kategorií
výstava obrazů - malířství
výstava loutek
výstava grafiky
výstava divadelních / filmových rekvizit
zavřít (zpět)
nahoru