MEZINÁRODNÍ KONTRABASOVÁ SOUTĚŽ FRANTIŠKA SIMANDLA

Čtvrtek 5. – Neděle 8. 11. 2020

Mezinárodní kontrabasová soutěž Františka Simandla je v Blatné pořádána již od roku 2002 jako bienále mladých interpretů do 30 let. V letošním jubilejním ročníku připomene 180. výročí narození Františka Simandla a 100 let od narození výjimečného světového kontrabasisty, koncertního mistra Vídeňských filharmoniků Ludwiga Streichera. Návštěvníci se mohou mimo jiné těšit na speciální soutěžní koncert finalistů nejprestižnější kategorie, kde každý z nich vystoupí s orchestrálním doprovodem.

 

František Simandl

František Simandl se narodil 1. srpna 1840 v Blatné a po zdejších hudebních začátcích studoval od roku 1855 na Pražské konzervatoři. Odtud přesídlil v roce 1869 do Vídně kde působil jako 1. kontrabasista Dvorní opery a působil zde rovněž jako profesor na vídeňské konzervatoři. Od samých začátků pobytu ve Vídni patřil k velkým propagátorům českého hudebního života.

Vedle své interpretační činnosti je velice ceněna i jeho role pedagogická a skladatelská. Simandl je autorem proslulé školy pro kontrabas (Neueste Methode des Contrabass-Spiels), která dodnes patří k nejžádanějším hudebním metodám. Mezi žáky a pedagogické následovníky Františka Simandla se řadí mnoho významných jmen spojených s tímto nástrojem včetně Ludwiga Streichera, jehož připomínce je letošní ročník věnován rovněž.

 

Významní hosté a basující město

V pátek 20. 3. vystoupí ve Starém paláci zámku Blatná špičkoví interpreti, pedagogové a zároveň porotci soutěže na speciálním koncertu. Pánové Phillippe Noharet z Opéra national de Paris, Krzystof Firlus z Akademia Muzyczna Krakow a Anton Schachenhofer z A. Bruckner Private University předvedou špičkovou ukázku kontrabasové interpretace.

Sál komunitního centra, divadelní sál sokolovny a rovněž i Starý palác zámku Blatná. Zde všude můžete slyšet mladé nadějné kontrabasisty při jejich soutěžních vystoupeních, s kterými se setkáme v prvním listopadovém týdnu.

CKVB Blatná-ukázat na mapě
Pořadatel: CKVB Blatná
hudební soutěž
hudební soutěž
zavřít (zpět)
nahoru