OLDŘICH JELÍNEK - ZNÁMÝ/NEZNÁMÝ

Středa 2. 9. 2020, 17:00 – Neděle 27. 9. 2020

V Malých výstavních síních Prácheňského muzea bude ve středu 2. září od 17 hodin slavnostně zahájena výstava Oldřicha Jelínka (nar. 26. 2. 1930 v Košicích). Představí především volnou tvorbu tohoto vynikajícího grafika a karikaturisty. Výstava s názvem „Známý/ neznámý Oldřich Jelínek“ potrvá do 28. září 2020.   Na vernisáži vystoupí pěvecká sekce Prácheňské umělecké besedy a úvodní slovo pronese spolukurátorka výstavy a ředitelka Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě Mgr. Hana Nováková.

Český výtvarník Oldřich Jelínek nadaný talentem výtvarné zkratky, karikaturním viděním a nevyčerpatelným humorem od druhé poloviny 50. let 20. století spolu se svým dlouholetým spolužákem, blízkým přítelem a spřízněným talentem Adolfem Bornem léta vytvářel doslova „tvůrčí duo“. Jejich karikatury, ilustrace a komiksy byly vyhledávané a byly důvodem bohaté spolupráce s knižními vydavatelstvími a časopisy (ABC, Dikobraz, Plamen, Pionýr, Sluníčko, Čtyřlístek, Svět motorů, VTM atd.). Za svou tvorbu, převážně grafickou a ilustrační, získal celou řadu cen z mezinárodních knižních festivalů a výrazně se uplatnil i v animovaném filmu. V roce 1981 před normalizačním tlakem emigroval do Spolkové republiky Německo, kde žije dodnes. Jeho emigrace vedla tehdejší režim k téměř úplnému vymazaní jeho tvorby v ČR. Teprve v roce 1998 mu jeho přátelé uspořádali po více než 20 letech znovu výstavu v Čechách.

Výstava v Prácheňském muzeu v Písku představí výběr z tvorby posledních čtyř desetiletí, jejichž podstatnou část strávil Oldřich Jelínek v Mnichově. Autorovy vystavené obrazy, grafika a kresby odráží jeho charakteristický smysl pro humor, jemnou ironii až karikaturní nadsázku. Jejich námětové rozpětí je široké, od imaginárních portrétů, reflexí, lidských tragédií či reakcí na pseudoerotickou módu přes cyklus parodistických kreseb na televizní módní erotickou vlnu až po tzv. vážná témata, jež reprezentují práce inspirované tragickými událostmi 11. 9. 2001, či masakrem v Beslanu.

Výstava je realizována z děl, která autor darovat do sbírek Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě.

           Na vernisáži vystoupí pěvecká sekce Prácheňské umělecké besedy a úvodní slovo pronese spolukurátorka výstavy a ředitelka Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě Mgr. Hana Nováková.

Prácheňské muzeum v Písku-ukázat na mapě
Více kategorií
vernisáž
výstava obrazů - malířství
výstava grafiky
zavřít (zpět)
nahoru