3 x H / Obrazy - Miloslav Hilský, Jitka Hilská, Petr Hilský

Pátek 10. 5. 2024, 09:00 – Neděle 23. 6. 2024, 18:00

Výstava 3 x H v Malých výstavních síních představuje rodinu Hilských. Miloslava, Jitku a Petra spojují nejen rodinné vazby, ale také to, že všichni tři absolvovali katedru scénografie na Divadelní fakultě múzických umění. Výstava je uspořádána k nedožitým 70. narozeninám Miloslava. Vernisáž připadá na čtvrtek 9. května na 17. hodinu, 23. května od 16 hodin lze pak pak zajít na komentovanou prohlídku mezi asamblážemi, pastely či oleji. Výstava bude k vidění do 23. června.

Komentovaná prohlídka výstavy:  čtvrtek 23. května od 16 hodin

Miloslav Hilský (20. 2. 1954 — 1. 4. 1999)
Bratr Petra se věnoval malbě celý život. Jeho obrazy vycházejí ze vzpomínek na dětství, na rodný Břevnov.
Ve své tvorbě se opakovaně vrací k jednomu tématu a tím je domov. Od prvotních obrazů inspirovaných kubismem
se přes fauvistické vlivy dostal k lyrickému vyjádření civilismu. Jeho oblíbenou technikou byl suchý pastel, který
postupně kombinoval s ostatními technikami a dospěl až k asamblážím a okrajově i k plastikám.

Jitka Hilská (31. 8. 1953)
Manželka Miloslava se v počátcích inspirovala ve své tvorbě krajinou. Postupně se její obrazy proměňovaly do podoby lyrické emotivní abstrakce a stávaly se „výtvarným přepisem“ poezie Bohuslava Reynka, Jana Skácela apod., a to ve smyslu duševní blízkosti a rezonance. V poslední době se vrací pro inspiraci zpět k přírodě a zároveň se obrací do sebe – vnitřní krajiny. Pracuje technikou oleje na plátně nebo kombinovanou technikou na papíru i na plátně. Od roku 2003 se zabývá fotografií.

Petr Hilský (6. 6. 1962)
Bratr Miloslava se vyučil sazečem – typografem. Dále pokračoval na již zmiňovanou DAMU, kde pod vedením Oldřicha Smutného vystudoval scénografii. Vedle grafických úprav se věnuje malbě. Od popisnějších začátků inspirovaných městskou krajinou dospěl postupně k abstraktnějším „vnitřním“ krajinám. Maluje pastelem, který kombinuje i s jinými technikami (tempera, strukturální malba). V roce 2002 založil hudební skupinu „komorního bigbeatu“ Jam Session, později Jam Sessžer. Od roku 2003 žije střídavě v Praze a v Písku. Častým námětem jeho lyrických abstraktních obrazů jsou jakési světelné energetické zdroje, rovnocennou součástí jsou pak pastely namalované při jeho častých toulkách přírodou i městem okolo řeky Otavy v Písku či v rodném Břevnově.

Prácheňské muzeum v Písku-ukázat na mapě

Ke stažení

240510-3-h.jpg(.jpg, 2.3 MB)
výstava obrazů - malířství
výstava obrazů - malířství
zavřít (zpět)
nahoru