Broučci, které bychom měli znát

Úterý 27. 6. 2023, 09:00 – Úterý 31. 10. 2023, 16:00

   Památník města Protivína disponuje malým výstavním sálem, v němž se za sezónu vystřídá jedna výstava výtvarná nebo na historické téma spojené s Protivínskem s expozicí z přírodovědných oborů. Od 27. června tak můžete v Protivíně žasnout nad ilustracemi brouků, které na sklonku svého života vytvořil Vladimír Javorek (1914 – 2000), popularizátor entomologie, pedagog a muzikant. Tento rodák z Bystřice pod Hostýnem většinu života působil jako učitel ve Vizovicích a Otrokovicích, ale byl v kontaktu s entomology v celé republice. Jeho atlasy hmyzu, které sám také ilustroval, byly prvními a nepostradatelnými příručkami pro několik generací entomologů.

   Výstava nese název „Broučci, které bychom měli znát“ a jedná se o soubor obrázků, který připravoval k vydání právě pod tímto názvem. Knížka však za života výtvarníka už vyjít nestihla a na dlouhá léta upadla v zapomnění. Celý konvolut věnovala vnučka autora, paní Dita Popelářová, Muzeu JV Moravy ve Zlíně, kde byl zaevidován a zařazen do sbírek. Nyní byl tento materiál využit ve výstavě, která připomene život a dílo tohoto pilíře české entomologie. Navíc péčí zlínských muzejníků konečně drobná knížka vyšla a na výstavě v muzeu bude k dostání za sympatickou cenu.

   V expozici jsou Javorkovy obrázky uspořádány do deseti celků, ke každému z nich je přidána prosklená krabice s reálnými exempláři vypreparovaných brouků. Kromě toho budou na výstavě předvedeny nejrůznější pomůcky pro sběr a preparaci hmyzu. Prezentován bude i způsob ukládání hmyzu do entomologických krabic – k vidění budou ukázky různých entomologických sbírek, jež vznikaly od konce 19. století do současnosti. Na těchto entomologických krabicích a jejich uspořádání je dobře vidět nejenom doba, kdy tyto kolekce vznikaly, ale odráží se v nich též osobnost autora každé sbírky. Atmosféru dotvoří velkoformátové fotografie, na kterých jsou zachyceny různé druhy hmyzu i entomologové při práci v terénu. Výstava bude k vidění po celé léto a podzim až do 31. října, kdy je sezóna v muzeu ukončena.

Památník města Protivína-ukázat na mapě

Ke stažení

230627-broucci-a2.jpg(.jpg, 204 kB)
výstava - příroda a životní prostředí
výstava - příroda a životní prostředí
zavřít (zpět)
nahoru