FAMO/ZNÍ - 20 LET FAMO
Letos slaví Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku 20 let. Přijďte se podívat co se změnilo, co se ve škole děje, jaké filmy studenti natáčejí.
exkurze po škole- projekce- ukázka natáčení v ateliéru- ukázka animované tvorby - natáčení loutkového filmu- ukázka odborných pracovišť - ProTools, Avid- setkání se studenty a pedagogy
Psal se rok 1996, kdy manželé Vladana a Miloň Terčovi založili v Písku soukromou Vyšší odbornou školu filmovou. Škola brzy získala renomé, a tak její zřizovatelé spolu s pedagogy pojali myšlenku zúročit získané zkušenosti ve vyšším stupni vzdělání. Roku 2004 tedy vznikla vysoká škola s názvem Filmová akademie v Písku. Brzy po jejím založení došlo k jejímu přejmenování na Filmovou akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Zřizovatelé tak vzdali hold významnému českému kameramanovi Miroslavu Ondříčkovi, který se stal patronem školy. Obě písecké filmové školy dostaly do vínku velký dar - pedagogy z řad profesionálních filmařů s významnými tvůrčími úspěchy, kteří ochotně přijali spolupráci. V tomto duchu se škola nadále rozvíjí a do rolí pedagogů již přicházejí i její absolventi.
K bakalářskému studiu brzy přibyl i magisterský stupeň, a to jak v českém, tak i anglickém jazyce. Kromě českých studentů škola přivítala i studenty z různých koutů světa – Kanady, Indie, USA, Taiwanu, Ruska, Pákistánu, Francie, Německa, Portugalska, Velké Británie a mnoha dalších zemí. Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku je aktivní v zahraniční spolupráci v rámci Evropy díky programu Erasmus+ a také v zámoří ve Spojených státech, kde spolupracuje s Univerzitou NOVA v Severní Virginii (USA).
Za dobu svého působení od roku 2004 vychovala Filmová akademie Miroslava Ondříčka v Písku mnoho šikovných a úspěšných filmařů, kteří jsou nositeli významných cen a ocenění, např. Český lev, Cena české filmové kritiky nebo Křišťálový globus na MFF Karlovy Vary (Adam Sedlák, Jan Vejnar a další). Škola natočila stovky, možná i tisíce krátkých filmů (např. cvičení typu postup práce, dokument, ateliérové cvičení, zakázka, reklama, videoklip, němá etuda, reálové cvičení, absolventský film aj.). Ty nejlepší se posílají na domácí i zahraniční festivaly a sbírají nejrůznější ceny. V roce 2024 se probojovala Pola Kazak se svým animovaným filmem „Plevel“ na prestižní festival ve francouzském Cannes. Snímek „Krajan“ Pavla Sýkory a Viktora Horáka se zase dostal do nejužšího výběru na studentského Oscara v USA. Oba dva snímky byly jedinými zástupci z ČR!