Graniton / užitková a umělecká keramika 1907 - 1928

Středa 1. 7. 2020, 09:00 – Neděle 16. 8. 2020, 18:00
Vernisáž 30. 6. v 17 hodin

Dříve polozapomenutý československý fenomén, který se před pár lety dočkal svého zaslouženého znovuobjevení. Graniton. Keramika z kameniny z počátku 20. století, která dnes zdobí světové umělecké sbírky po celém světě. V současné době mimořádně populární a oceňované kusy kávových a čajových servisů, váziček či plastik zaplní prostory muzejní Galerie.     

 

Firmu založili roku 1907 Josef Rydl a Karel Thon. Továrna se nacházela ve Svijanech, ale obchodní zastoupení a sklady měla bez nadsázky po celém světě. Historie Granitonu je poměrně krátká, zanikl totiž již roku 1928, ale díky spolupráci se špičkovými umělci své doby se stačil zapsat do dějin zejména secesní a kubistické umělecké a užitkové keramiky.    

 

Výstavu pořádá muzeum ve spolupráci se sběratelem z Břilic u Třeboně Jiřím Hořavou. Ten rozhodně umí věci dotáhnout do konce a vždy, když se nadchne pro nějaký sběratelský artikl, spojí ho automaticky s mimořádným badatelským zaujetím. O tom přesvědčil již mnohokrát jednak velkou řadou knih, které o různých svých sběratelských vášních napsal, jednak četnými výstavami. Ostatně písecké muzeum s ním nespolupracuje poprvé, bez jeho účasti by se totiž jen velmi těžko dávala dohromady nedávná výstava píseckého malíře na porcelán Jana Zachariáše Quasta. 

 

Výstava Granitonu v Písku představí průřez produkcí firmy, do vitrín bude instalováno několik stovek exponátů. Prezentovány budou nejen předměty z okruhu uměleckého sdružení Artěl a špičková umělecká díla, jako jsou třeba práce od návrhářů Vlastislava Hofmana a Pavla Janáka. Legendární "vajíčko" či dóza "krystal" se navíc dochovaly jen v několika exemplářích. K vidění však bude i běžné zboží, které umožňovalo firmě Graniton ekonomické přežití.


Zážitkem bude bezpochyby hned vernisáž na nádvoří píseckého hradu, jejíž konání je naplánováno na 30. června od 17 hodin. Kromě Jiřího Hořavy a kurátorky výstavy Martiny Měřičkové vystoupí jako hudební doprovod polovina legendární skupiny Spirituál kvintet - Jiří Tichota, Zdenka Tichotová a Pavel Peroutka. Do světa keramiky se pak můžete do muzea vydat od 1. července až do 16. srpna, třeba i během několika tradičních komentovaných prohlídek.

Prácheňské muzeum v Písku-ukázat na mapě
Více kategorií
vernisáž
výstava keramiky
výstava užitého umění
výstava - architektura a design
zavřít (zpět)
nahoru