Jaroslav Tůma - varhany

Neděle 28. 11. 2021 od 16:00

JAROSLAV TŮMA se narodil v roce 1956. Je koncertním varhaníkem a profesorem Akademie múzických umění v Praze. Koncertuje i na cembale, klavichordu, pianoforte a dalších klávesových nástrojích. Věnuje se též hudební kompozici a publikační činnosti.

Vystudoval Pražskou konzervatoř u prof. Jaroslava Vodrážky a Akademii múzických umění v Praze u prof. Milana Šlechty (varhany) a prof. Zuzany Růžičkové (cembalo). Je nositelem prvních cen v soutěžích ve varhanní improvizaci v Norimberku v roce 1980 a v holandském Haarlemu v roce 1986, laureátem řady interpretačních varhanních soutěží, např. v Linci v roce 1978, v soutěži Pražského jara v roce 1979, v soutěži Johanna Sebastiana Bacha v Lipsku v roce 1980 a mnoha dalších.

Kromě domácích festivalů dosud účinkoval téměř ve všech evropských zemích, také v USA, Kanadě, na Kubě, v Japonsku, Mongolsku, Jihoafrické republice, Singapuru atd. Bývá předsedou nebo členem porot mezinárodních hudebních soutěží, své zkušenosti předává na mnoha mezinárodních varhanních kurzech a seminářích, v roce 2016 založil také tradici konání varhanních kurzů Mekka varhaníků pro začínající varhanické profesionály, které se konají na řadě historických i moderních nástrojů.

V roce 2010 byl jmenován Titulárním svatohorským varhaníkem na Svaté Hoře v Příbrami, kde v roce 2020 natočil na varhanách Vladimíra Šlajcha z roku 2018 v rámci audiovizuálního projektu kompletní varhanní dílo J. S. Bacha. Podílí se také na dramaturgii tamních Varhanních půlhodinek, pořádaných v bazilice P. Marie od roku 2017. Od roku 2021 pokračuje audiovizuální projekt postupným nahráváním všech dalších klávesových Bachových děl.

Paštiky, kostel sv. Jana Křtitele-ukázat na mapě
koncert
koncert
zavřít (zpět)
nahoru