Masaryk a Svatá země

Úterý 3. – Neděle 29. 5. 2022

Výstava Masaryk a Svatá země na několika desítkách panelů podrobně představí málo známou návštěvu československé hlavy státu v tehdejší mandátní Palestině v roce 1927. Prezident tam odjel jako soukromá osoba a kvůli bezpečnosti ji podnikl tajně a pod jiným jménem. Místní politici i široká veřejnost však návštěvu považovali za mimořádnou událost a symbolické vyjádření podpory. Výstava se věnuje i česko-izraelských vztahům a vzniku státu Izrael, kde nezastupitelnou roli na mezinárodním poli sehrál Jan Masaryk a československá diplomacie.

Výstava bude obohacena o zápůjčku nově zrestaurovaného koženého kufru z pozůstalosti T. G. Masaryka, k vidění bude i prezidentův klobouk s původním koženým obalem. Díky dochované nálepce s nápisem “Cairo“ se předpokládá, že právě tuto pokrývku hlavy měl prezident s sebou na cestě po Středomoří v roce 1927.

Vernisáž výstavy, která bude nainstalovaná v muzejní Chodbě knihovny, připadá na úterý 3. května od 16 hodin a bude spojená s přednáškou hebraisty a diplomata Roberta Řeháka. I proto se vernisáž koná v přednáškovém sále, nikoliv přímo ve výstavě. Na vernisáži čeká na návštěvníky jedno překvapení, které nemůžeme dopředu prozradit.

Expozici si je pak možné si prohlédnout až do 29. května. 

 

Prácheňské muzeum v Písku-ukázat na mapě
Více kategorií
vernisáž
výstava nezařazená
přednáška
zavřít (zpět)
nahoru