Milli Janatková - Hluboko v krajině

Pátek 1. 10. – Neděle 21. 11. 2021
vernisáž 1.10. od 16,00

Malé výstavní síně PM 

Krajinné motivy souvisejí s kulturními a rodovými kořeny Milli Janatkové. Akvarel autorka vytváří přímo v plenéru, v krajině jejích předků a v okolí nejstarších českých architektonických památek. Malby jsou následně vzorem pro vytváření barevných linorytů.

Její výtvarná tvorba se prolíná s autorskými multimediálními a hudebními projekty Mým kořenům a Hluboko, na nichž pracuje od roku 2014. V současné době projekt Hluboko dokončuje. Jeho součástí je soubor výtvarných děl a stejnojmenné hudební album, které bylo přivítáno v říjnu 2020 v rotundě sv. Jiří a sv. Vojtěcha na hoře Říp. Je založeno na originálních úpravách našich starodávných písní.

Milli Janatková tvoří malby krajiny předků a aranže nejstarších českých hudebních památek sedmým rokem. Ještě před vydáním tohoto alba autorka získala Cenu nezávislé hudby v New Yorku za píseň Buoh. Písně přináší klid a naději, podobně jako malby krajiny a architektury.

Milli hudebně vystupuje od roku 2006, vystavuje o tři roky déle. Její debutové album Proměna (2013) získal čtyři nominace na ceny The Independent Music Awards. Album Mým kořenům (2017) získalo nominaci na prestižní ocenění Classic Prague Awards (Crossover) a také Cenu nezávislé hudby v USA. Za grafiku získala tři ocenění – čestná uznání odborné poroty (Grafika roku v Praze, Mezinárodní rokycanské bienále grafiky). Několik let pracuje také na projektu Klid, prosím!, což je soubor písní a grafických "milliatur" s tématem rovnováhy těla a psychiky.

Tvorba Milli Janatkové vyjadřuje úctu k životu, zdraví a k našim předkům. Otevírá téma odpovědnosti a sebepoznání skrze pochopení příběhů z osobní a kulturní historie. 

Prácheňské muzeum v Písku-ukázat na mapě
Více kategorií
vernisáž
výstava grafiky
zavřít (zpět)
nahoru