Milování v přírodě

Čtvrtek 16. 2. 2023 od 16:00

Prácheňské muzeum vyhlíží novou sezónu – expozice se veřejnosti jako každoročně otevírají 1. března. Zároveň v ten den začínají tři nové výstavy a ta největší z nich, umístěná v muzejní Galerii se bude jmenovat Milování v přírodě. Jedná se o originální přírodovědnou expozici, která vznikla ve Vlastivědném muzeu v Olomouci a putuje úspěšně po českých muzeích už několik let. Návštěvníka provede rozmanitými způsoby rozmnožování, námluv, předvede pestrost pohlavních orgánů ve zvířecí říši, a chybět nebude ani část věnovaná výhradně sexu lidskému.

 Autoři výstavy jsou zoolog Peter Adamík a entomolog Miloš Krist, kteří dali svému odvážnému výstavnímu počinu podtitul Průvodce intimním životem zvířat. Téma přibližují prostřednictvím sbírkových předmětů, fotografií, videí, ale i hravých interaktivních prvků. Z výstavy tak návštěvník odejde poučen o spoustě zajímavostí o námluvách zvířat a o způsobech jejich páření, zjistí, kdo v živočišné říši patří k největším záletníkům či jak řeší zvířata nevěru. Možná se budete občas na výstavě červenat, některé informace jsou lehce pikantní. Například zjistíte, kdo je mezi zvířaty rekordmanem v délce kopulace. Ta totiž může u některých druhů trvat hodiny, dny, týdny, ba i měsíce. Stejně tak v četnosti kopulací předvádějí některé druhy pozoruhodné výkony. V části věnované člověku si budete moci například sestavit profil svého ideálního partnera a srovnat ho s tím, jak to vidí třeba ptáci. V interaktivní části nebude chybět závod spermií o to, která z nich dříve oplodní vajíčko.

Výstava Milování v přírodě se otevře až za dva týdny, ale pokud už nyní chcete slyšet ty nejzajímavější poznatky o sexu zvířat, muzeum zve vás na přednášku se stejnojmenným názvem ve čtvrtek 16. února od 16 hodin. Hovořit bude zoolog Jiří Šebestian, kurátor výstavy, kterého dobře znáte v souvislosti s ornitologií. Šebestian má však co říci i na toto téma. Pouze vzkazuje, že přednáška nebude určená dětským uším.

Prácheňské muzeum v Písku-ukázat na mapě
přednáška
přednáška
zavřít (zpět)
nahoru