Milování v přírodě
Výstava Milování v přírodě vznikla ve Vlastivědném muzeu v Olomouci díky zoologovi Peterovi Adamíkovi a entomologovi Miloši Kristovi. Od té doby úspěšně putuje po českých a moravských muzeích, Galerie Prácheňského muzea je již desátým místem, kde ji lze spatřit, na jihu Čech je však poprvé. Cílem výstavy je poodhalit tajemství rozmnožování zvířat. K tomu slouží kombinace sbírkových exponátů, fotografií, videí a hravých interaktivních prvků. Expozice se nevyhýbá ani člověku, i když lidé v oblasti sexu mezi zvířaty nijak nevynikají - spíše naopak.
Výstava vede návštěvníka od otázky, proč sex vůbec existuje (existují tvorové, kteří ho provozují zcela výjimečně či dokonce vůbec – to jsou mikroskopičtí vířníci), přes způsoby námluv, po vlastní styk. „Dozví se tak, kdo je mezi zvířaty rekordmanem, co se týče délky kopulace, která může trvat dny, týdny, měsíce ba i do konce života jednoho z partnerů. Stejně tak v četnosti kopulací předvádí některé druhy pozoruhodné výkony. Například lev musí vydržet 40x denně po dobu 10 dní, jinak se lvíčat nedočká,“ přibližuje zoolog Prácheňského muzea Jiří Šebestian, který výstavu v Písku připravil. Mimo zjištění řady poznatků si na výstavě návštěvníci i pohrají – například při závodě spermií ve čtyřmetrovém modelu vagíny mohou soupeřit o to, zda vznikne chlapeček či holčička, mohou si také sestavit profil ideálního partnera, či si jen pustit do sluchátek nejrůznější zvuky roztoužených zvířat. Na výstavě nebude chybět kino, kde budou k vidění prvotřídní záběry námluv a páření našich druhů ptáků. Kdo se nebude červenat, může nahlédnout i do speciálních kukátek. K výstavě muzeum chystá i komentované prohlídky pro veřejnost s kurátorem – ty březnové jsou naplánované na 21. 3. a 29. 3. od 17 hodin. Výstava je vhodná pro všechny věkové kategorie.
K výstavě muzeum nabízí i edukační program, kde se žáci blíže seznámí s tématy: výběr partnera, monogamie, samičí promiskuita, skrytá válka o otcovství. Vhodné od posledních ročníků 2. stupně ZŠ a SŠ (výstava je velmi explicitní), na návštěvu je vhodné si raději vyhradit dvě vyučovací hodiny, čas trvání 80-90 minut. Výstavou provádí Jiří Šebestian, zoolog Prácheňského muzea nebo muzejní pedagogové. Objedávat můžete na pokladně muzea.
Výstava začíná 1. března a potrvá do 28. května.
Prohlídky výstavou s kurátorem pro veřejnost 21. 3. a 29. 3. v 17 hodin.