Plavecké akce - Život plavců

Sobota 13. 7. 2024 od 16:30

Jaký byl život plavců (vorařů) v jižních Čechách? Jak se vory vázaly a plouly po Vltavě a Otavě? Co vše se na vorech dopravovalo? Kdo byli vrátní a co vše museli umět a znát? Jak probíhala plavba do Prahy a jak se plavci vraceli zpátky do jižních Čech? Jaké byly plavecké zvyklosti a tradice a kde se můžeme seznámit s řemeslem vorařství? Co znamenaly výrazy houžev, šrek, předák, zadák, opačina, vrátný, vorový pramen, plaváček, vaziště, stan?

Besedu o životě plavců a „lidí od vody“ povede v Divadelce Anna Husová, nar. 1938, sestra donedávna nejstaršího voraře v Čechách Václava Husy (1930-2021), dcera vrátného Vojtěcha Husy (1908-1997), se svou dcerou Anitou (Annou) Crkalovou.

Beseda o životě plavců bude provázena promítáním historických fotografií, ukázkami z plaveckých kronik i filmů. Život plavců připomenou i plavecké písně. Bude také představena ediční řada knih „Vorařský rod Husů z Hladné“ s novinkou „Vzpomínky nezatopené. Život u řeky před Orlickou přehradou“ včetně autogramiády Anny Husové.

Vstupné zdarma.

Divadlo Fráni Šrámka - Divadelka-ukázat na mapě
Rezervace / zakoupení vstupenek
interaktivní výstava
interaktivní výstava
zavřít (zpět)
nahoru