Plavecké akce - Plavecký rod Husů z Hladné
V čem spočívalo mimořádné řemeslo vorařství a jak plouli plavci z rodu Husů vory na Vltavě a Otavě?
Seznámíte se se stoletým příběhem plaveckého (vorařského) rodu Husů z Vltavotýnska – z Hladné u Albrechtic nad Vltavou. A to přímo od 4. a 5. generace plaveckého rodu Husů.
Co vše plavci při plavbách z jižních Čech do Prahy (ale i také do Hamburku) zažívali a jak těžká obživa to byla? Jak se tradice řemesla vorařství udržuje dodnes a proč bylo vorařství zapsáno na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO?
Besedu v Divadelce povede Anna Husová (nar. 1938) se svou dcerou Anitou (Annou) Crkalovou.
Anna Husová je dcerou Vojtěcha Husy. Vojtěch Husa (1908–1997) byl plavcem a také vrátným, tj. vůdcem vorů s licencí na Lužnici, Nežárce a Vltavě z Vyššího Brodu až do Prahy, jeho bratr Josef Husa (1899–1981) se stal mezinárodním vrátným s patentem na Vltavu v celém toku i s přítoky: Lužnice, Malše, Otava a Labe od Mělníka do německého města Riesa. Voroplavbou v rodě Husů se zabýval už jejich děda Jan Husa, který v roce 1860 koupil chalupu u řeky Vltavy na Hladné. Přesně po 100 letech, v roce 1960 voroplavba skončila výstavbou a napuštěním Orlické přehrady.
Beseda o vorařství bude provázena promítáním historických fotografií, ukázkami z plavecké kroniky Vojtěcha a Josefa Husy, vzpomínkami na bratra Anny Husové – posledního voraře Václava Husu (1930–2021) a plaveckými písněmi. Bude také představena ediční řada knih Vorařský rod Husů z Hladné.
Vstupné zdarma.
Pořádá Město Písek