Pojďme mezi lidi / Portréty v českém umění ze sbírek Jiřího Hořavy
Díla od mnoha malířských a sochařských mistrů, jakými byli například V. Brožík, J. Preisler nebo J. V. Myslbek, budou od poloviny září do poloviny listopadu k vidění v Prácheňském muzeu v Písku. Vystavené umění bude spojovat nevyčerpatelné téma - tváře a podoby známých i neznámých mužů a žen. Portréty, malované předními českými umělci 19. a 20. století, shromáždil a v Písku poprvé představí známý sběratel MUDr. Jiří Hořava.
Na výstavě umístěné v muzejní Galerii najde divák přibližně stovku děl, mimo klasický portrét je zde zastoupena i žánrová malba, které se věnovali třeba malíři H. Schwaiger nebo L. Kuba. Výstavu také doplní četné ukázky méně běžných prací z kategorie užitého umění a sice portréty na šálcích či skleničkách, vytvořené ve své době revoluční technologií – přenesením fotografie na porcelánové předměty.
Všechna díla pochází od soukromých sběratelů, převážná většina pak patří MUDr. Jiřímu Hořavovi, který neprezentuje své mimořádné kolekce v Písku poprvé. V roce 2014 tu představil svou sbírku maleb na porcelán od J. Z. Quasta, v roce 2020 pak unikátní keramiku z produkce firmy Graniton. Mimoto je autorem řady knih na téma výtvarného a užitého umění. Sběratelství se věnuje více něž padesát let a uspořádání tak rozsáhlé výstavy je pro něj jedinečnou příležitostí: „Vidím konečně ta díla pohromadě. Doma samozřejmě tolik místa nemám a visí nám maximálně 15 obrazů… Takže v takhle velké galerii mám i já možnost užít si své vlastní obrazy, což mi dělá pochopitelně ohromnou radost.“
Každé z děl má svůj příběh, obrazy a sochy totiž často mění své majitele a putují od jednoho milovníka umění k druhému. „Unikátní historii má třeba tato busta Myslbeka, kterou mám opravdu rád a považuji ji za jeden z nejlepších sochařských portrétů v celé české historii výtvarného umění,“ vypráví Hořava nad asi 60 centimetrovým bronzovým portrétem sochaře. „Patřila do Waldesovy sbírky, pak Národní galerii a poté byla dražena na aukci v Praze, kde proti mně stál americký milionář Norman Hascoe, který sbíral české umění. Neměl jsem samozřejmě šanci. Jenže on po několika letech zemřel a příbuzní celou sbírku převezly do Londýna do aukční síně Sotheby´s. A tam jsem jí získal, počkal jsem si na ní asi 15 let,“ přibližuje sběratel.
K výstavě vychází i obsáhlá publikace se dvěma stovkami zobrazených děl. Představí se v ní mnoho dalších artefaktů, které se už do výstavních prostor Prácheňského muzea – vzhledem k omezenému prostoru Galerie - umístit nepodařilo. Komentované prohlídky připadají na 26. 9., 10. 10. a 8. 11. od 16 hodin. Pro druhé stupně škol a pro středoškoláky nabízí muzeum po předchozím objednání edukační program na téma portrét.
Vernisáž se koná ve středu 13. září od 17 hodin, o hudbu se postarají Jiří a Zdenka Tichotovi a Jiří Holoubek. Jedinečná příležitost spatřit obrazy a sochy, kterými se mohou každodenně těšit jejich majitelé, ale běžnému publiku zůstávají skryty, potrvá od 14. září, původně měla končit 19. listopadu, ale pro zájem byla prodloužena do konce roku. Byly také pořidány termíny komentovaných prohlídek - 6. 12. v 16 hodin, a dále 26. 12. v 15 hodin a 30. 12. v 15 hodin.