Poklad katedrály sv. Víta a České korunovační klenoty
26. ledna v 16 hodin v přednáškovém sále Prácheňského muzea přivítáme historičku umění PhDr. Mgr. Janu Peroutkovou, která promluví na téma Poklad z katedrály sv. Víta a České korunovační klenoty.
Nejstarší součást svatovítského pokladu pochází již z doby knížete Václava, většina předmětů je však spojena s Karlem IV. Jedná se o exponáty nevyčíslitelné hodnoty a nejvyšší umělecké kvality s hlubokým duchovním přesahem. O tom, jak vypadal svatovítský soubor, svědčí jeho inventáře. První byl sepsán v roce 1354. Už v něm jsou uvedeny i vzácné panovnické insignie – královská koruna, vladařské jablko, žezlo a prsten. Korunní komora v chrámu sv. Víta, v níž jsou korunovační klenoty českých králů uloženy, je bez nadsázky nejchráněnějším místem na Pražském hradě. Její trezorové dveře mají sedm zámků, k jejichž otevření se musí sejít sedm držitelů klíčů.
Přednáška se bude týkat historie a ikonografického významu vybraných předmětů pokladu, řeč bude i o technologii jejich výroby.
Shodou okolností lze právě letos v lednu (17. – 21. 1.) originály Českých korunovačních klenotů vidět přímo ve svatovítské katedrále u příležitosti 30. výročí vzniku ČR, vystavena bude i lebka svatého Václava, korunní komora bude v mezičase v péči restaurátorů.