Vojtěch Kubašta – geniální ilustrátor
O tvorbě Vojtěcha Kubašty se v posledních letech začíná opět mluvit. Albatros znovu vydal Kubaštovy knihy a betlémy. O jeho díle se pořádají výstavy. Na té naší uvidíte od 26. 11. do 28. 1. 2023 více než 150 exponátů ze sbírky Jana Marouška, a to nejen jeho slavné pop-up knihy, ale také Kubaštovy grafické cykly, práce pro různá nakladatelství, ilustrace, pohlednice a drobné tisky, reklamní materiály a betlémy. Kromě cenné sbírky schované za vitrínami si budete moci přečíst, prohlédnout a osahat znovu vydané pop-up knihy i se svými dětmi či vnoučaty. Na výstavě nebude chybět čítárna a malý tvořivý koutek.
Srdečně vás zveme rovněž na vernisáž 25. listopadu od 17 hodin v Městském muzeu Blatná.
Pop-up neboli vyskočit
Prostorové knihy, jejichž tvorbou se Kubašta proslavil, jsou v anglosaském světě rovněž označovány spojením „pop-up“, což v překladu znamená vyskočit. Díky této vlastnosti můžete u vybraných scén do děje příběhu sami zasáhnout např. rozpohybováním kreslených postav či věcí. Kubaštovy “hýbačky” ho proslavily především v zahraničí. Jeho slávu dokládá fakt, že po roce 2000 mu byla uspořádána souborná výstava v Berlíně (2003), následně na Floridě (2005)
a v Chicagu (2006). K prvním dvěma výstavám byly sběrateli jeho díla dokonce vydány i obsáhlé katalogy. U nás ale byl celkem neznámý.
Génius Kubašta
Vojtěch Kubašta (1914-1992) se narodil ve Vídni, kam jeho rodiče odešli pracovat. Po skončení 1. světové války se rodina vrátila do nově vzniklého Československa
a usadila se v Praze, kde Kubašta bydlel do konce života. Vystudoval zde architekturu na ČVUT. Po škole pracoval se svými spolužáky na architektonických realizacích, kreslil, navrhoval různá přání, drobné tisky a viněty, začal graficky upravovat knihy a ilustrovat.
Po 2. světové válce už pracoval pro několik desítek nakladatelství jako grafik
a ilustrátor (např. knihy Vejce a já od Betty MacDonaldové, Medvídek Pú). V té době už vytvářel své typické betlémy.
Po roce 1948 byla velká nakladatelství zestátněna a ta malá, soukromá skončila navždy. Kubašta ale ilustroval dál, a to zejména dětské knížky. Také vytvářel reklamy na československé výrobky takových značek jako Pilsner Urquell, Tesla, Koh-i-noor. Už v těchto brožurách pracuje s různými prořezávkami a prostorovými mechanismy.
Jeho první jednoduchá pop-up kniha vyšla v nakladatelství Artia v roce 1953
a stala se hitem. Tyto knihy neustále zdokonaloval. Zejména plastické řešení papírové skládačky, které byly často vytvořeny z jednoho kusu papíru. Zde se geniálně uplatnilo jeho prostorové vidění. Nakladatelství Artia expedovalo tyto knihy do zahraničí, kde slavily obrovský úspěch. Z Kubašty se stal autor určený především pro zahraniční trh. Celkově byly přeloženy do sedmatřiceti jazyků
a vyváženy ve statisícových nákladech. V roce 1970 dokonce konstruoval prostorové knížky pro pohádkové příběhy od Walta Disneye – Mickey Mouse, 101 dalmatinů, Bambi ad. Doma ovšem o jeho úspěchu nikdo nevěděl.
Ale i tak se dostal Kubašta do tuzemských domácností, např. se svými betlémy. Společně s Josefem Ladou vytvářel a mnohdy ještě vytváří kouzlo našich Vánoc. Děti Kubaštovy ilustrace znaly: kromě několika prostorových knížek, které vyšly
i u nás, ještě z časopisů (Pionýrská stezka, ABC a Věda a technika mládeži),
z map československých památek a z pohádkových knih, např. Malý domeček plný koleček, Cvrček a mravenci, Už vím proč, Ze zákulisí velkoměsta ad.