Weber - grandlí král

Sobota 24. 9. – Neděle 20. 11. 2022

Písecký zlatník Karel Weber (1864 – 1939) je označován jako průkopník českého mysliveckého šperkařství. Řemeslo převzal po otci - František Xaver Weber založil klenotnickou firmu v Písku již v roce 1856. Karel rodinný podnik přebral v roce 1895 a záhy se rozhodl specializovat na myslivecký šperk, který se do té doby v Čechách nevyráběl. Dobře udělal. Firma postupně rozšiřovala svou výrobu a exportovala do celého světa, včetně USA.

Do zlatého či stříbrného kovu zasazoval Karel Weber nejčastěji grandle – špičáky z horní čelisti jelen či laně. Zdobil jimi brože, spony, prsteny, náramky či náhrdelníky. O zákazníky neměl nouzi. Město Písek bylo ze všech stran obklopeno hustými lesy, navíc v něm sídlila prestižní lesnická škola. V roce 1908 získal Karel Weber právo užívat císařského orla ve znaku a pečeti, o dva roky později se stal dvorním dodavatelem velkovévody Karla I. (pozdějšího císaře).      

Výstava představuje mimo jiné ukázky z Weberova výjimečného umění, dále katalogy, které dokumentují začnou šíři nabízeného sortimentu, a i nástroje, pomocí kterých Karel Weber své tak oblíbené šperky zhotovoval.  

Prácheňské muzeum v Písku-ukázat na mapě

Ke stažení

220923-weber.jpg(.jpg, 281 kB)
Více kategorií
výstava dokumentů
výstava užitého umění
výstava šperků
zavřít (zpět)
nahoru