Zmizelý Písek

Středa 10. 11. – Pátek 31. 12. 2021

Výstava Zmizelý Písek, ostatně jak již název napovídá, je malým bonbónkem pro všechny milovníky královského města na Otavě.

Výstava není velká rozsahem, nýbrž množstvím zajímavostí. Je tvořena díly z výtvarných depozitářů píseckého muzea a na představených vyobrazeních jsou prezentovány části města Písku, které bychom dnes již hledali marně. Kurátorka Martina Měřičková pátrala v muzejních sbírkách a našla řadu takovýchto pohledů na historickou zástavbu či na zajímavé písecké stavby, které jsou minulostí. „Zmizela“ buď důsledkem přestaveb či úplné asanace celých uličních front.

Martina Měřičková před nedávnem, při přebírání výtvarných sbírek muzea od předchozí kurátorky Ireny Mašíkové, prošla bez výjimky všechny v muzeu uchovávané kresby, akvarely, obrazy či grafiky. Již od počátku si zapisovala a stranou dávala všechna díla, která by se mohla právě na této chystané výstavě uplatnit. „Nenáročnou formou chci provést návštěvníka po písecké časové ose, tedy od nejstaršího vyobrazení Písku z 18. století, což bude kopie fresky z horažďovického zámku až po poslední obraz, jenž byl vytvořen před pouhými několika lety a výjev je v současné době již též minulostí. Je jím pohled na vilu Martu s terasovitou zahradou plnou rozkvetlých růží, v níž vyrůstala Dagmar Šimková,“ prozrazuje sama kurátorka výstavy. 

Výstava Zmizelý Písek zaplní celou Chodbu knihovny, začíná 10. listopadu a potrvá až do konce roku. „Historie města, jenž nedávno oslavilo 777 let, je samozřejmě bohatá a téma proměny městské zástavby je zcela nemožné pojmout v takto omezeném rozsahu. Budiž tedy tato výstava spíše zajímavou sondou do minulosti pro návštěvníka, který má rád své město a chce se o jeho historii dozvědět o něco málo více,“ láká Martina Měřičková návštěvníky do expozic Prácheňského muzea. 

Prácheňské muzeum v Písku-ukázat na mapě
výstava obrazů - malířství
výstava obrazů - malířství
zavřít (zpět)
nahoru